Twitter’ın merkezi olmayan alternatifi Bluesky için (henüz) yanlış bir adım yok mu? – BEV

toplu pazarlıkların takıldığı ve sohbet ettiği bir platform », « duşmanlık olmadan » ve düzeyinde erişilmesi zor değil. dan bir gazeteci Sinir Twitter’ın eski kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından dünyanın merkezi olmayan sosyal ağ Bluesky’yi test etti. Ve çok hevesli Amerikalı muhabire göre, 15 Nisan Cumartesi günü yazdığı bir makale, platformun umut verici olmaktan çok daha fazlası olduğunu yazdı. Sosyal ağ, Mart ayı başlarında yalnızca davetle erişilebilen bir beta sürümünü başlattı. Bir buçuk ay sonra, Mastodon gibi merkezi olmayan bir şekilde çalışan platforma geçebilmek için değerli susamın hala beklememiz gerekiyor. Gerçekten de birkaç sunucu var: meslektaşımız genel olarak Bluesky’yi seçti, diye açıkladı. Ardından, sosyal ağın çeşitli özelliklerini keşfetmeden önce, biçim olarak Mastodon’da bulunana benzer kullanıcı adı – @Username.bsky.social – seçti. Tasarım, rafine bir versiyonda Twitter’a oldukça benzer.

Twitter’da olduğu gibi bir mesajı takip etmek, yeniden paylaşmak ve beğenmek mümmündür. Ana akışta, takip ettikleri üzerlerinden yönlendirme mesajı iletiyor. Başka bir sekme, takip edecek yeni hesaplar bulmayı veya mevcut trendlerle ilgili mesajı keşfetmenizi sağlar. Hesapları paylaşmak, gizlemek veya engellemek de mümkün. Twitter’a gore önemli bir fark, direkt mesajlaşma sistemi yok.

© Mavi Gökyüzü

Ancak gazeteciyi en çok şaşırtan şey, çok genç sosyal ağ – anlayın, düşmanlık, nefret mesajı ve hakaretten vazgeçme – düşmanlık ortamıdır. Örneğin, konu geçen hafta Amerika Birleşik resim’ndeki mikro blog platformunda çok sayıda olumsuz tepki almasına rağmen, HBO Max’ten Max’e geçiş konusunda kızgınlık yok. Ve birkaç Bluesky’nin mevcut ihtiyaçlarını atmosferini sürdürmek istiyor gibi görünüyor, diye ekliyor.

AT protokolü ve baskısı, sosyal ağın iki varlığı

Yeni platform için zorluk, tam olarak bu ortamı sürdürecektir. Ve şu anda geliştirilmekte olan iki araç sayesinde durum bu olabilir. ONLAR AT merkezi olmayan protokol, Mastodon tarafından kullanılan ActivityPub’a benzer şekilde, diğer uyumlu hizmetlerle mükemmel bir arada çalışmasını garanti edebileceğini. Teorik olarak, hizmeti yürütme ve tüm dosyalarınızı yanınızda başka bir sunucuya götürebilirsiniz. BEN’moderasyon aracı ayrıca kullanıcılar ” gibi genel filtreler uygulamasına izin vermelidir cinsel icerik », « şiddet içeren içerik », aynı zamanda özel filtreler. 13 Nisan’da yayınlanan bir şirket blog gönderisine göre, ayrıcalıklı üçüncü kısım bu işi sizin için bile yapabilir ve bu da kullanıcılar Haber Kaynaklarını gerçekten ihtiyaç duydukları şeylerden birine da iyi uyarlamalarına olanak sağlayabilir.

Twitter gibi merkezi sosyal ağlar, yönetmeyi artırmak için işletmeleri kullanır – bu bölümün bölümlenebilmesine, üçüncü taraf yeniliklerine açık olabileceğine ve kullanıcılarının göz önünde bul undurularak yapılandırılabileceğine bir inanç. Bluesky CEO’su Jay Graber blogları. Sonuc, ” herkes üçüncü taraf moderasyon işaretleyebilmeli veya bunlara abone olabilmelidir “.

Elon Musk sosyal agin başında oldugu için, milyarderin tartısma kararları ve aynı zamanda ölçülü çalısmalardan dolayı kullanıcılar alternatiflere yöneliyor: Bluesky’nin bu noktada bahis oynaması özellikle tavsiye edilmelidir. geliştirilmekte olan araç başarılı olursa.

Ayrıca okuyun: Twitter, Tor sürümünün sona ermesiyle güvenlik ve gizlilikte daha da düşmesi

Bir başka ilginç değil: Bu sosyal ağ, aralarında husumet olmadan tartışan, üyeleri olmayan yaklaşık 20.000 kişilik bir toplulukla, İnternet’in – genellikle idealize edilen – başlangıcını hatırlatacakt i . Şu an için meslektaşımız” Bluesky beslemesinin bildirimlerini takdir eden “. Bunun devam edip ediyor devam ediyor.

Kayık:

Sinir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir