Sigara içen annelerin bebeklerinde daha fazla mı gaz olur?

Bakec

Member
Sigara içen annelerin bebeklerinde daha fazla mı gaz olur?
Sigara günümüz araştırmalarına göre içeriğinde dört yüz bin adetten fazla bilinmeyen ve nikotin içeren kanserojen maddelerin bulunduğu tespit edildi.Fakat buna rağmen insanlar hala sigara içmeye devam ediyor.Halk arasında fazlaca rastladığımız diğer bir durum ise bu sigara içen gruba anne adaylarının yani hamilelerin de girmesidir.Öyle ki anneye gelen zararın iki veya üç katı aynı zamanda anında bebeğe ulaşıyor ve bebeğin hem karın içi hem karın dışı hayatta gelişimini oldukça olumsuz etkiliyor.

Sigara İçen Annelerin Bebeklerinde Gaz Ve Bağımlılık Oluşumu Nasıl Olur?
Sigara bildiğiniz üzere tek bir deneme ile başlayan ancak denendikten sonra bırakılamayan bir illettir. Özellikle anne adaylarının bekarlıklarından evlenmelerine ve anne olmalarına kadar geçen sürede sigaraya devam etmeleri bebeğin hem psikolojik hem de bedensel gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir. Diğer bir durumda sigara içinde bol miktarda nikotin bulunduğu için anne hamilelik esnasında aşırı sigara tüketiyor ise bu durum doğumdan sonra bebeğe de bulaşır.

Sigara İçen Annelerin Bebeklerine Zararları
Tıpkı bir yetişkin birey gibi bebek yoksunluk sendromuna girer. Sürekli huzursuzdur.Bunlara ek olarak sigara kullanımının bağırsaklar üzerinde de gaz oluşumunda etkisi vardır. Bebeğin tüm organları ciddi derecede etkilendiği için alınan besinlerin son olarak bağırsaklardan atılması işlemi anormal olarak çalışmaya başlar. Nikotin ve türevi maddeler kabızlığa ve bebekte iştahsızlığa yol açar.Özellikle anneyi emiyorsa süt ile birlikte direkt olarak bebeğe geçtiği için bu tablo bebekte ciddi şekilde görülebilir. Hazımsızlık,gerginlik,sürekli ağlama ve gaz çıkarma hareketlerini yaparlar. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey sigarayı bırakmanızdır. Bunu tek başınıza yapamıyorsanız sigara ile mücadele dernek ve kurumlarından hatta hastanelerin ilgili bölümlerinden yardım alabilirsiniz. Sigara hem bebeğinize hem de size büyük ölçüde zarar verir ve sizleri sağlığınızdan mahrum eder.Bu nedenle bırakmaya niyetli annelere ısrarla tavsiyemiz hiç düşünmeden hastanelere ve alanında uzman hekimlere başvurmalarıdır. Bu tedaviye başladıktan sonra en önemli şey de sabırdır.Sabırlı bir şekilde tedavinize devam ederek hayatınızı düzene sokabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.