Realme dönmeden önce neden Fransa'dan ayrıldı? Marka sonunda kendini açıklıyor

accur

New member
Realme, 2024'te Fransa pazarının kapısına dönmeden önce 2022'de Fransa'daki balasttan vazgeçti. Neden bu geri dönüş? Realme gemisi nereye gidiyor? Bu soruları biri Fransa'da, diğeri Avrupa'da olmak üzere iki marka yöneticisine sorduk.

Realme France, o dönemde yazıldığı şekliyle 2022 yılı sonunda Fransa'daki faaliyetinin büyük bir bölümünü sonlandırmıştı. Frandroid. Şirket, Temmuz 2023'te Fransa pazarına kapıyı çarpan ve Haziran 2024'te geri dönüşünü açıklayan kardeş markası Oppo'dan önce geldi. Tıpkı Oppo gibi Realme de Fransa'da beş kişilik küçük bir ekip oluşturma sürecinde. Gidip geri dönen bu aktöre güvenmeli miyiz? Bu ilginç seçimi nasıl açıklayabiliriz? Daha net görebilmek adına markanın iki temsilcisiyle konuştuk.

“Realme'ye başlamadan önce ürünleri bilmiyordum”

Realme Fransa'nın yeni satış direktörü Julien Lidoine satış konusunda ustalığa sahip. Milano'daki bir bistroda otururken tüm soruları dudaklarında iyi huylu bir gülümsemeyle yanıtlıyor. Yaşlı Genel Müdür Wiko'dan bile şunu itiraf ediyor: “Başlamadan önce ürünleri bilmiyordum ama çocuklarım biliyordu! »

Müşterilerinden bahsettiğinde sizden değil, Realme'ye yeniden güvenen çok sayıda insanın bulunduğunu garanti ettiği distribütörlerden bahsediyor. Leclerc, Auchan, Systeme U, Boulanger vb. zaten gemide olacaktı. Kolay bir iş değil ama adam bizi temin ediyor: “Terk edilmişlik hissine kapılmadılar. Dağıtım ve stok yönetiminde birkaç kilit pozisyonu koruduk, stoğu tek başına yönetmelerine izin vermeden karşılık verdik. »

Gerisi: Üç yılda ilk 4, ama zorlamadan

Ancak giderek daha rekabetçi hale gelen ve diyelim ki tek seferlik bir pazarda, Samsung ve Apple ikilisinden nasıl öne çıkabilirsiniz? Çin markalarında sıklıkla olduğu gibi Realme'nin Fransa yöneticisi üç noktada yanıt veriyor:

• Fiyatlarda agresiflik
  • Beklentileri karşılayan ticari teklif
  • Piyasadaki en iyiler arasında olmayı hedefleyen teknik sac/fiyat oranı
İşler doğru yapıldığında, Realme GT6'nın yakın zamanda piyasaya sürülmesi bu stratejiyle uyumludur. Kağıt üzerinde bu akıllı telefon, 200 Euro daha pahalı olmasına rağmen Honor 200 Pro'ya eşdeğer bir teknik sayfaya sahip.

Realme Gt6 (3) (büyük)

Realme GT6 © Realme

Realme, Mayıs 2022'de Fransa'nın en büyük akıllı telefon satıcıları arasında İlk 5'e girdi ve hatta belirli çeyreklerde İlk 4'e bile girdi. Bu nedenle markanın hedefleri bu sonuçla uyumludur: “Amacımız Avrupa düzeyinde bildiklerimize bağlı kalmak. 3 yıl içinde ilk 4'e büyük oranda ulaşılabilir.” kırk yaşındaki gülümseyerek diyor.

Marsilya oyuncusu böyle bir sonuca ulaşmak için ikna etmesi gerektiğini biliyor. Çevrimiçi satışların gelişmesine rağmen, Satışların yüzde 80 ila 90'ı hâlâ mağazalarda yapılıyor » diye temin ediyor. Fransa'daki bir sonraki yatırım bu nedenle yeni bir satış gücünün yaratılması olacak. Pazarda var olmak istiyorsak olmazsa olmazımız “. Realme France'ın 2025'in başında bu işe başlaması gerekiyor.

Realme neden bu kadar kısa süre sonra geri dönmek için ayrıldı?

Bu taşan hırslarla karşı karşıya kaldığımızda bir soru bize işkence ediyor: 2022'de gerçekten frene basmalı mıyız? Bunu Avrupa bölümünün başkanı Jason Guo'ya sorduk. Geleneksel olarak, Realme ve Oppo'dan sorumlu olanlar ayrılışı açıklamak için Nokia ile yaşanan patent sorunlarından bahsediyorlar. Bu, Nokia'nın Fransa'da Oppo ve Realme'ye karşı açtığı davayı kaybetmesine ve dolayısıyla Fransa'da hiçbir zaman gerçek bir patent sorunu yaşanmamasına rağmen gerçekleşti. Ve bir kez olsun sorumlu kişi Nokia'yı çağırmadı.

Realme C55 akıllı telefonun arkadan görünümü

Lionel Morillon – Haberler

“Kaynaklarımız sınırlı ve seçim yapmak zorunda kaldık. Biz Avrupa'da gerçekten güçlü olduğumuz İtalya, Polonya, İspanya gibi pazarlara odaklanmayı tercih ettik. Mesela Fransa'da dağıtım konusunda bir faaliyet yürüttük ama lansmanlara ara verdiğimiz doğru. » Açıkçası Jason Guo, Fransa şubesinin kapatılmasının Nokia ile değil, 2022 ve 2023'teki zorlu ekonomik durumla bağlantılı olduğunu varsayıyor.

Peki o zaman dönüş hakkında ne düşünmeliyiz?“Artık daha fazla kaynağımız var ve Avrupa bizim için çok önemli bir pazar olmaya devam ediyor. Özellikle Fransa pazarı en önemli pazarlardan biri. Bu kaynaklarla sahada yeniden bir ekip oluşturmak istiyoruz ancak daha küçük bir ekiple başlayacağız. » Realme adım adım koşmayı istemeden önce yürümeyi öğrenecek.

Bu makale Realme'nin Milano'ya düzenlediği basın gezisinin bir parçası olarak yazılmıştır. Marka onun yazılarına müdahale etmedi.

🔴
01net'ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp'tan takip edin.