Bir metro “kuantum pusulasını” veya geleceğin GPS'ini test ediyor

acidizing

New member
GPS'ten daha verimli olan kuantum pusulası asla kaybolmaz ve konumunu her zaman bilir. Londra Metrosu'nda araştırmacılar, coğrafi konumun geleceğinin artık uydulara değil, jiroskoplara, ivmeölçerlere ve donmuş atomlara ihtiyaç duyacağını kanıtlamak istedi.

GPS'in artık var olmadığı bir gelecek hayal edebilir miyiz? Elektronik cihazlarımızın çoğunun yakın veya uzak uzayda yolunu bulması gerektiğinde, coğrafi konumun bir gün ortadan kaybolabileceğine inanmak zor. Teknolojiler gelişti ve artık bir cihazın konumunu en yakın ölçüm cihazına belirtmek mümkün.

Ancak GPS ciddi bir rakip buldu: “kuantum pusulası”. Bununla birlikte gerçek bir coğrafi konum engeli aşılıyor. Mevcut uydu konum belirleme sistemleri güvenilirse, aynı zamanda batık veya yeraltına gömülmüş bir cihazla veya kötü hava koşullarında iletişim kurma konusunda da etkisizdir.

Londra'da, çok ünlü Imperial College Londra Üniversitesi ve onun Soğuk Madde araştırma grubu bu “kuantum pusulası” üzerinde çalıştı ve onu yakın zamanda metroda test etti. Bölge Hattı. Dr. Joseph Cotter'ın röportaj yaptığı kişi: Gardiyanoldu “Ekipmanlarımızı gerçek hayatta test etmek için ideal yer”. Yer altında hareketli bir metroda gerçek yaşam boyutunda bir test.

İmparatorluk Soğuk Madde Kuantum Pusulası

© Imperial College Londra
Kuantum pusulası konumunu nasıl biliyor?

Konumunu bilmek için kuantum pusulası GPS'den çok farklı davranır. Pusula, Dünya etrafındaki yörüngede bulunan harici ve uzak sensörleri sorgulamak yerine, kendisini sorguluyor ve ivmeölçer ve jiroskop gibi sensörler tarafından kaydedilen verilerden çıkarım yaparak konumunu buluyor.

Basitçe söylemek gerekirse, kuantum pusulası kendisine verdiği sabit bir noktadan başlar ve kendisine katkıda bulunan hareketlerle konum değişikliklerini takip eder. Hız ve zamana göre mesafe ve yönelime göre yön. Açıkçası bunlardan çok sayıda var ve bunlar bir akıllı saat veya telefondaki sensörlerle aynı değil.

Çünkü her şeyden önce kuantum teknolojisini kullanan ve dolayısıyla parçacıklarla (donmuş atomlarla) çalışan bir alettir. Sonuç “dokunulmaz” olacak ve kuantum pusulası konumunu elde etmek için kendisinden başka hiçbir şeye bağlı olmayacak. Bu nedenle herhangi bir dış unsurun hiçbir etkisi olmayacaktır.

Airbus A300'den Londra Metrosuna

2011 yılında Airbus A300'de uçakta yapılan bir gösterinin ardından, Londra'daki bu yeni deneyim neredeyse gerçekleşmenin işaretidir. İngiliz gazetesinden öğrendiğimiz kadarıyla teknoloji “birkaç yıl içinde daha yaygın kullanıma hazır hale gelebilir”.

Bununla birlikte, makineyi soğuk, çok soğuk, mutlak sıfıra yakın (-273,15 santigrat derece) bir ortamda çalıştırmak zorunda kalma zorunluluğu devam etmektedir. Ancak tekerlekli bir bagajda saklanan Imperial College London sisteminin aldığı boyut göz önüne alındığında, onu bir vagona entegre etmenin zor olmayacağı açık.

Bu, her trenin konumunu iletmek ve ağı düzenlemek için şu anda yürürlükte olan yüzlerce kilometrelik kabloları ortadan kaldıracağından, şehirlerin yer altı ulaşımında yer açmanın ve paradan tasarruf etmenin bir yolu olacaktır. Londra'da, uydu iletişimine doğrudan erişimi olmayan en az 540 metro her gün bu yer altı alanlarını kullanıyor.

🔴
01net'ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp'tan takip edin.
Kaynak :

Gardiyan