Apple, iPhone'u yapmak için daha fazla robot ve daha az insan istiyor

acidizing

New member
Apple, iPhone üretim fabrikalarındaki çalışan sayısını kısmen makinelerle değiştirmek için azaltmayı planlıyor. Şirketin halihazırda başlattığı bir otomasyon süreci.

Apple'ın “iPhone'un son montaj hattındaki işçi sayısını önümüzdeki birkaç yıl içinde %50'ye kadar azaltmayı” hedeflediği bildiriliyor Bilgi.

Apple, iPhone'u yapmak için çalışanların yüzde 50'sini robotlarla değiştirmek istiyor

2022'de iPhone'un ana üretim fabrikası olan Foxconn'da yaşanan ayaklanmanın ardından Apple'ın, tedarik zincirlerini otomatikleştirmeye yönelik bir süreç uygulayarak insan kaynaklarını azaltmaya yönelik önlemler aldığı bildirildi. Apple'ın operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sabih Khan liderliğindeki bu girişim, iPhone'ların üretimini otomatikleştirmeyi amaçlıyor.

Proje yeni olmasa da “başlangıç maliyetlerinin yüksek olması” nedeniyle ertelendi. Gerçekten de böyle bir otomasyon için ihtiyaç duyulan makineler her yıl yüz milyonlarca dolarlık bir yatırımı temsil ediyordu. Apple'ın ortaklarına bu yatırımları yapmaları için baskı yapmaya çalıştığı ancak pek başarılı olmadığı bildirildi.

Apple ürün üretim fabrikalarında çalışan insan sayısı 2022'de 1,6 milyondan 2023'te 1,4 milyona düştü. Apple, iPhone 15'in montajı için halihazırda ortaklarıyla birlikte çalışarak “önemli derecede otomasyon” uygulamaya koydu. Foxconn, Luxshare Precision ve Pegatron gibi. Belirli üretim süreçleri için insan kaynaklarını %30 oranında azaltmaya yeterlidir.

iPhone 16 hâlâ insanlar tarafından yapılacak

Eylül 2024'te çıkması beklenirken iPhone 16'lar şimdiden üretim bantlarında. Raporu Bilgi Apple'ın iPhone 16'nın belirli bileşenlerinin, özellikle de düğmelerin kurulum sürecini otomatikleştirmeyi planladığını ancak şirketin “yüksek kusur oranı nedeniyle” geri adım attığını belirtiyor. Bu nedenle makinelerin hassasiyeti ve muhakemesi, montaj hatlarında kalifiye bir çalışanın yerini alacak kadar iyi görünmüyor.

Okuyun: Gezegeni kurtarmak için çekmecelerinizi kazmak isteyen iPhone geri dönüşüm robotu Daisy ile tanıştık

Ancak Apple'ın burada durmaya niyeti yok ve yakın zamanda otomasyon sürecini geliştirmek için iki satın alma gerçekleştirdi. Bunlardan ilki, “üretim süreci sırasında bileşenlerin görsel denetimi için yapay zeka teknolojisi geliştiren” Kanadalı startup DarwinAI'dir. İkincisi, “üretimdeki darboğazları ve sorunları gerçek zamanlı olarak belirlemek” için montaj hatlarından gelen video görüntülerini analiz eden Drishti.

Apple, iPhone üretim hatlarında %50 otomasyon beklemekten uzak olsa da, şirket önümüzdeki yıllarda bunu başarmak için gereken araçları kendisine veriyor.

🔴
01net'ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp'tan takip edin.
Kaynak :

Bilgi