Savunma şirketi ısı pompası sağlıyor – BEV

Silahlanma şirketi yapısına göre patlayan ısı pompaları pazarına girmek istiyor. Son manşetlere çıkan bir Alman şirketini tedarik etmek istiyor.

Muharebe tankları, roketler, tüfekler ve soğutucu kompresörleri: En çok askeri yerleşim üreticisi olarak seçilen Alman silahlanma grubu Rheinmetall, ısı pompasına çıkmak istiyor. “Handelsblatt”, kurumsal çevrelere sahip bulunarak haber yapıyor.

Rheinmetall, Alman ısı pompası üreticisi Viessmann’a ısı pompalarının önemli bir bileşeni olan kompresörlerini teslim etmek istiyor. Kompresörler, buharlaşan soğutucuyu bir ısı pompasında sıkıştırır ve böylece daha yüksek sıcaklıklar üretir. Kompresör ısı pompasının kalbidir.

Askeri olmayan sektördeki “en büyük tek sipariş”

Soğutucu saklama kompresörü üretim için verilen siparişin değeri 770 milyon Euro’dur. Rheinmetall anlaşmasını Aralık 2022’de duyurmuştu. Şirket o sıradaki internet sitesinde “Rheinmetall’in askeri olmayan bölüm klasik otomotiv işi dışında kazanabildiği en büyük tek sipariş” dedi. Sipariş, “çeşitlendirme stratejisinin” bir parçasıdır.

Ancak, yığınları kadar soğutucu kompresörlerin ısı pompalarına yönelik olduğu çerçevelerdu. Müşterinin büyük Alman yapımcıları Viessmann’ın geleceği de ancak şimdi açıklamasına açıklandı. “Handelsblatt”, iki şirketinizin beyanlarını ifade eder. Ancak resmi olarak Viessmann kanıtı reddediyor: “Handelsblatt” tarafından ortaya çıkan bir sözcü, Rheinmetall’e büyük bir sipariş verildiğini söyledi. “Şirket bize kompresör de çalışıyor.”

Alman anahtar teknolojileri hakkında endişeler

Viessman, ısı pompası işi de içeren iklimlendirme bölümü 12 milyar Euro’ya klima üreticisi Carrier Global’e satacağını duyurarak kısa bir süre önce manşetlere konu oldu. Viessmann Group, satın alma fiyatının yüzde 20’sini hisse olarak alacak ve bu da onu Florida merkezli şirketin en büyük hisarlarından biri yapacak.

Isı pompası üreticisi ve endüstri cihazı Viessmann. (Kaynak: IMAGO/D.Kerlekin)

Almanya’nın en büyük ısı pompası evinden yabancı bir mal sahibine satılması, Almanya’nın gelectekteki teknolojilerde tekrar geride kalmayacağı konusunda tartışmalara yol açtı. Rheinmetall anlaşması, bir Alman şirketi en fazla ısı pompası kompresörleri için verilerin pazarda lider olmasını sağlayabilir.

Viessmann da fayda sağlayabilir: “Viessmann kompresör referansını Rheinmetall’e çevirmeyi başarırsa, büyük bir rekabet avantajına sahip olacaklar”, bir endüstri uzmanının “Handelsblatt” tarafından aktarıldığına göre.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir