RTX 4090 çinko mantar kurtuldu – BEV

2023’ten ROG Strix Scar 18, serinin neredeyse “hepsi bir arada” devasa oyun dizüstü bilgisayarlarını barındıran geleneğini sürdürüyor. Temel olarak, geleneksel bir kadar yer kaplamama avantajına sahip olan ve yalnızca bir kez yatırım yapmanızı erektiren “taşınabilir” bir bilgisayardır. Taşınabilirlik konusundaki fedakarlıklar teknik sayfa telafisi yapılıyor: 2023 sürümü için test ettiğimiz ROG Strix Scar 18 taviz vermiyor. Intel Core i9-13980HX CPU, 32 GB 4800 MHz LPDDR5 RAM veya en yeni NVIDIA RTX 4090 yayılan sürüm grafik kartının deposu olsun, koridor düzenleyici bile ağzını sulandırıyor. Pazar CP’si. Ancak soru her zaman aynı kalıyor: dizüstü bilgisayar gerçekten tüm bu gücü geliştirecek araçlara sahip mi?

tasarım

Anladınız: PC için ROG Strix Scar 18 hacmi. 18 inçlik bir köşegeni vurgulayarak heybetten başka bir şey olma şansının olmaması gerekir. Ancak yine de hayal edilenden çok daha fazlasını yapmayı başarıyor. 3.08 kilogram ve 3.37 santimetre boyla, diğer bazı aralıkların plastik canavarlarının önünde olmaktan çok uzağız, bu da bize hiçbir şüphe gölgesi olmadan sadece performansa odaklanmalarını gösteriyor.

© Lionel MORILLON / Haberler

ROG Strix Scar 18 tarihli… ayık. Kapatıldığında, nihayet yalnızca kalın plastikten yapılmış ve dokunuşu yumuşak olan tamamen siyah bir kasa görünümü ve oyuncu taraflarından yalnızca küçük, parlak bir ROG şeritleri ile ili yorsil. Makine açılıyor efekt dağılıyor, çünkü cihazın her tarafında oyun oynamak için takdir ettiğimiz tek boynuzlu kusmuğunu bisize sunan büyük LED şeritlerden yararlanabiliyoruz. . Bu LED’ler her zaman olduğu gibi özel olarak verilebilir, ancak 2023’teki büyük yenilik, cihazın arkasında bir tane bulmak olacak. Bu aynı zamanda, ROG Strix Scar 18’in tüm dış yapısının şeffaf plastikten güvenilir olması da nedenidir; bu, kabuğunun stiliyle bir şekilde kırılır, ancak yine de hoş olmayan bir şey değildir.

© Lionel MORILLON / Haberler

Teknik olarak daha can sıkıcı olan, yataklarının yerleşimidir. ROG Strix Scar 18’in durumu iyi, ancak böylesine heybetli bir bilgisayar için bazı soketlerin ( üstün güç ) tablosu daha kolay gizlenmiş için aktarımını isterdik. Ancak bu bağlantı noktası sol taraftaki 2.5G Ethernet bağlantı noktası, HDMI 2.1, Thunderbolt 4, USB-C 3.2 Gen 2 ve birleşik jak ile Birlikte bulacağız. Sağda yine 3.2 Gen 2’de iki klasik USB A bağlantı noktası var.Belki bir SD kart okuyucuyu içine alacak güzelce, çünkü bu bölgede yaratıcı insanlara hitap edecek, ancak zevkimizi surat asmayacağız. bu kadar geniş bir seçimden

© Lionel MORILLON / Haberler

Aynı şey klavye düzeni için de geçerli. Anahtarları klasik ciklet ise dirençleri, aralıkları ve aktivasyon mesafeleri sırayla. En zorlu ouncular ofiste kasinlikle mekanik bir klavyeye sahip olacak, ancak hareket halindeyken de olmayacak. PC’nin geniş köşegeni sayesinde ROG, geleneksel formatta bir sayısal tuş takımını ve bir kez daha kişiselleştirilebilen beş navigasyonu görüntüleyebildi. Tabii ki LED’ler gibi. Kurulum yüzeyinin daha da büyümesini isterdik, ancak köşegeninin kullanımı çok rahat.

© Lionel MORILLON / Haberler

ROG Strix Scar 18’i açmak sadece birkaç yıldız vidayla kolayca. Daha sonra maksimum 64 GB kapasite için iki depolama belleğinizi (Geniş biçimi M.2’den PCIe 4.0’a) veya iki SO-DIMM RAM modülünü değiştirebileceksiniz.

Ekran

Rog Strix Scar 18 (2023), 240 Hz yenileme hızı ve HDR desteği için 2560 x 1600 piksel tanımı, yani 16:10 kullanılan 18 inç diyagonal IPS LCD panel ile güçlendirilmiştir. 500 cd/m² olarak duyurulan bir parlaklık. Ekran yansımasını koruyan, griden griye 3 milisaniyelik yanıt süresine sahiptir ve NVIDIA G-Sync uyumludur. Üretici, DCI-P3 görüntüleme %100 kapsam için Pantone sertifikasını vurgulamaktadır. Oyuncuları ve aynı zamanda yaratıcı insanları memnun edecek bir şey.

© Lionel MORILLON / Haberler

. Yine de mat kaplaması ile parlaklık sadece 50 GU’da ölçülüyor. Varsayılan mod limit delta E00, mevcut dizüstü bilgisayarların ortalaması olan 3.08’dir, ancak üretici tarafından görülen Ekran P3 modu daha saygın bir 2.72’ye düşer. Görüş açıları da çok iyi.

Oyunda, öncelik olarak NVIDIA G-Sync ile birleştirilmiş 240 Hz yenileme hızıdır. Burada, üst düzey 18 inç diyagonalde en iyi performansı/görüntüyü sağlayan Quad HD kullanımında bulma modası. 4K, özellikle frekans pahasına gereksiz olursa ve ROG bu konuda doğru seçim yaptı. Parlaklık zirveler yerine ortalama 500 cd/m²’lik bir parlaklık bulmak isteseydik, hareket halindeyken HDR içeriğin keyfini çıkarmak için yeterli kalıyor.

© Lionel MORILLON / Haberler

16:10 oranlı ofis otomasyonu (3:2) ve multimedya kullanımı (16:9) odaklı bir deneyim arasında mükemmel bir denge oluşturduğunda, etrafı çevreleyen kenarlıklar da kontrol ediliyor. Bu nedenle seçmezseniz: ROG Strix Scar 18’in ekranını kullanmak bir zevk olmaya devam ediyor.

Verim

ROG Strix Scar 18 Bize 2023, 5.6GHz 24 Zamanlı Turbo Mod (8 16 Zamanlı Performans) Intel, Intel Core i9-13980HX Sunuyor. İçinde 4800Mhz 32GB DDR5 RAM ve içinde 175W TGP ile 16GB GDDR6 Nvidia GeForce RTX 4090 bulunuyor. Açıkça ne söylemeli: eğer bir bilgisayar bise gücünü kanıtlamak zorundaysa bu yeni grafik yongası, işte bu kadar.

sentez testlerimiz, 2023’ün bu yeni yıldız çiftinin, 2022’den itibaren hali hazırda iyi konumlanmış oyun makinelerine karşı önemli bir avantaj gösterdiğini gösteriyor. AMD’nin karşısında allak bullak olmaktan uzak olan bu ultra premium Core i9’daki Intel’in ilerlemesini özellikle fark duyurusu. . İki oyuncu arasında düelloyu takip etmek her zaman daha fazla ilgi çekici hale getirmek, 7000 nesli de kısaca benzer konfigürasyonlarda kendini ifade etmeyi.

En ilginç olanı, pratik testlerimizin yanındadır. NVIDIA GeForce RTX 4090, 30 Ekim 2016’da piyasaya sürülen güçlü bir NVIDIA grafik kartıdır. Esas olarak FPS’sini birleştirmeye olanak tanıyan Çerçeve Üretimi aygıtlarını entegre eden de. Bu 40 serisine özel olan ve onu en büyük gücü yapan bir özellik. Gerçek şu ki, DLSS’nin katkısı olmadan, sınırlarını zorlayan Cyberpunk 2077, ortalama olarak dürüst bir 33 FPS çekmeyi başarıyor; bu, aynı tanımdaki DLSS2 sayesinde yalnızca RTX 3080 Ti cep telefonu tarafından elde edildi. Bu nedenle, önceki nesil NVIDIA’nın mobil şampiyonuna ortalama olarak 2 kat güçten sahibi oluyoruz.

Daha klasik ve çağdaş oyunlarda, performans savaş tanrısı (çok kısıtlı bir oyun) ve Marvel’in Örümcek Adamı Miles Morales (bir açık dünya oyunu), DLSS teknolojilerini kullanarak bile, RTX 4090’ın 1440p’de işlemcili bir şekilde takip edilebildiğini kanıtlıyor… Ancak 240 Hz’yi tüm işletim sisteminden yararlanarak kullanıyor Tüm bunlar, özellikle DLSS3’ün geldiğini görmek istememize neden oluyor. savaş tanrısı, ama kesinlikle devamını beklememiz gerekiyor Ragnarok Bunun için PC’ye geliyor.

240 Hz’den tam olarak yararlanmaya gelince, aşağıdaki temsil edilen önceki neslin oyunlarına güvenebiliriz: Tomb Raider’ın Gölgesi. Blender’da ayrıca Cycles alt Monster Under the Bed in 26.47 saniye ve Eevee alt Studio sürücülerini kullanan 3.4 demo 9 günde 11 saniyelik bir işleme hızı görüldü.

Mobil sürümdeki harita çok güçlü, bu bir gerçek. Hala dişlerimizin ötesine bir şeyle baş başa kalıyoruz: doğal olarak aynı performansı geliştirmekse de bir zamanlar “mobil” şarkılarından kurtulmuş olan mobil terminoloji. Mobil RTX 4090’ın, RTX 4070 Ti’nin 4K görüntüleme bilgisayarı sürümüyle aşağı yukarı aynı performansı seyretmede irkilmemek elde değil. Elbette bunu ROG Strix Scar 18’e karşı kullanmayacağız, ancak farklılığın genel halk için daha net olduğu bir zaman için nostaljik olmaktan da alamıyoruz. Tarihsel kural aynı kalır: mobil sürümler, adların bir ila iki aralığında performans gösterir. Mobil RTX 4090’ın daha önce 4080 olması gereken 4070 Ti gibi davranmasına şaşmamalı.

Ancak bu fark yine de mobil kullanımın özellikle termal yönetim ve çevre açısından çok farklı olmasıyla açıklanmaktadır. ROG Strix Scar 18’in Çok güvenlikli yer burasıdır. Çok fazla tüketimi gerekmesine ragmen, dinlenme halindeki gruplar örnek teşkil ediyor: fanlar duyulmuyor, sıcaklıklar çok iyi. Rüzgar tünelini tamamen yüklediklerinde ortalama bir oyun PC’sinin sesinden çok uzaktır ve maksimum 48°C kasa sıcaklığı sunar. Kalan Mobil RTX 4090’ın 43,7°C’si, tüm bunlara yabancı değil. boşta 76.5°C için maksimumda tam yükte ölçülmüştür.

© Lionel MORILLON / Haberler

Maksimum CPU ve GPU performansını desteklemek için fanların tüm gücü kullanan üreticinin Turbo modu da kalıcı: genel sıcaklıkları düşürmeye bile yardımcı olur! Bu bağlamda, testlerimizi yaptığımız performans modu bize mevcut 286 W için maksimum 162 W GPU tüketiminde, 175 W’lık bu ünlü TGP’yi de buluyoruz. Bu ROG Strix Scar 18’in termal tasarımı ve güç yönetimi, küçük bir ayrıntı dışında gerçek bir zevk: test modelimizde, bilgisayar daha fazla dönmeye başladığında fanlardan biri rahatsız edici küçük tılera Bu endişenin yalnızca makinemizdeki küçük bir başlangıçtan bir engelden mi yoksa daha genel bir sorundan mı kaynaklandığını eyalette belirlemek zor.

Özerklik

ROG Strix Scar 18 (2023), bugün izin verilen maksimum değer olan 90 Wh’lik büyük bir pil ve 330 W’lık büyük bir güç kaynağı ile gücü. Sonunda de bir oyun bilgisayarıyla uğraşıyoruz, üretici bile bilgisayarı aynı zamanda PC’yi 100 W’a kadar birleştirilmiş bir güç kaynağıyla şarj prizlerine sahip olabilecek Güç Dağıtım standardıyla uyumlu. bilgisayar tam güçle çalıştırmaya veya testlerimizde 37 dakikada pilin %50’sini doldurmayı sağlayan hızlı yeniden doldurma özelliğinden yararlanmaya yetmedi.

Özerklik konusunda, bu PC’lerin şampiyon olmasını asla beklemiyoruz. Normal, çünkü onların en küçük bir oyun ortalaması 1 saat 30 saat içinde ölmelerine neden olacaktır. Bununla birlikte, basit ofis otomasyonunda, ROG Strix Scar 18, özellikle kendi kategorisindeki PC oyuncuları sınıfının en üstünde yer alarak bisize hoş bir sürpriz yapıyor. Ofis otomasyonunda 6 saat 8 dakika, şarj cihazı istemek zorunda tam bir saatten sonra makul bir şekilde kullanılabileceğini kanıtlıyor; bu potansiyel olarak bir ölüm sonrası operasyon kurtarılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir