Polonya’da binlerce kişi yaşadıyı protesto etti… – BEV

Gösteri sırasında yaşlı bir kadın sloganlar atıyor. “Başkası değil!” Sloganı altında (Ani Jednej Wiecej!), Polonya’daki bir hastan protestosunda başka bir hapishane kadının ölümün ardından binlerce Polonyalı, daha katı kürtaj yasasını yeniden protesto etmek için Varş ova’da ve buradaki diğer birçok şehirdeki sokaklara döktü. /resim uygunluğu, ZUMAPRESS.com, Attila Huseynov

VARŞOVA – Polonya’nın başkenti Varşova’da dünya çapında birkaç bin kişi, 33 yaşındaki hamile bir kadının ölümünün sorumlularını tuttukları kürtaj yasağını protesto etti. Gazetecilere Polonya’nın 1950’lerde bir kasiyer olduğunu ve başkalarıyla idare etmek zorunda olduklarını söylediklerinde, protestocular Dorota Lalik’i protesto ettiler ve onun fotoğraflarını çektiler.

Amniyotik sıvısını kaybettikten üç gün sonra, 24 Mayıs’ta Polonya’nın ğüneyindeki Nowy Targ’daki bir hastanede öldü. Ailesine 33 yaşında, 20 yaşında ve 20 yıldır sepsis hastası değil.

Mevcut yasa, hapishane yaşamı için tehlike olması durumunda kürtaj yapılmasına izin vermektedir. Ancak eleştirmenler, kuralların o kadar katı olduğunu ve doktorların kürtajdan korktuklarını söylüyor.

Lalik’in ailesi, hastanyi gerekli soruşturmayı zamanında başlatmakla ve Lalik’in ölümücül tehlikede olduğunu kendilerini bildirmekle dinlemiyor.

Lalik’in kocası Marcin Gazeteye, “Kimse senin düşük savaşında Dorota’yı kurtarabileceğinden bahsetmedi, çünkü yükselme şansı zayıftı” dedi. Gazeta Wyborcza.

Savcılar, Lalik’in ölümüyle ilgili soruşturma başlattı. Ayrıca hamile kalan iki hamile kadınına da benzer şekilde ölümleri belirlendi.

Başbakan Mateusz Morawiecki, kısıtlayıcı kürtaj Polonya yasasının ve kisi sorulduğunda Dorota Lalik davasının “siyasileştirilmesine” karşı uyarıda bulundu. Dün Varşova’da gösteri yapan sol liberal parti Wiosna’dan Katarzyna Kotula, “Polonya’da kadınsanız her şey politiktir” dedi.

“Siyasi Kararlar yüignite kadınlar Polonya hastanelerinde mahkûmlar ve diğerlerinin hamile kalmasını sağlamak” diye devam etti. © afp/Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir