Newsblog’da Ukrayna savaşı | Halka değişimi: Berlin, Prag 14 Leopard deposunu teslim etti – BEV

Savaşın gereğinden bu yana 427. gün: Mykolaiv bölgelerinde çok sayıda roket saldırısı düzenlendi. Rusya’nın Kırım’daki askeri deposunu boşalttığını söylüyor. Tüm bilgiler blogda.

Bir bakış en önemli şeyler


Almanya ile halka değişimi: Çek Cumhuriyeti daha fazla Leopard tankı aldı

12:09: Şimdiye kadar, Almanya’nın bir halka değişikliği sırasında NATO ortasını söz verdiği 14 Leopard 2A4 ana muharebe tankından üçü Çek Cumhuriyeti’ne ulaştı. İlk ağız boşluğunun bulunduğu yere teslim edilmesinin ardından, Perşembe günü Prag’da Savunma Bakanlığı tarafından duyurulduğu üzere iki tank daha Geldi. Leopard tabanlı zırhlı kurtarma aracı Buffel’in de yerini alacağının 2024’ün ikinci yarısının sona ermesi bekleniyor. Endüstriyel stoklardan alınan askeri malzeme, Rheinmetall silahlanma grubu tarafından onarılıyor.

Çek Savunma Bakanı Jana Cernochova, Olomouc’un bulunduğu Praslavice’de konuşlandırılacak tankların gelişimini memnuniyetle tatmin edecek. Muhafazakârların savunucuları, “Askerlerin haklı olarak tekrar tekrar söylediği gibi: Hiçbir ordu ağır bir tugay olmadan oturmalı” dedi. Yaklaşık bir ay önce Leopard 2A4, Çek ordusu tarafından Libava askeri eğitim sahasında askeri teste geçti.

Yüzük takası, doğu rakiplerinin Ukrayna’ya Sovyet tasarım silahlarını teslim etmesi ve Almanya’dan silah alması demek geliyor. Çek Cumhuriyeti, Rus işgalinin muhafaza edilmesi için Ukrayna’ya kendi stoklarından en az 35 T-72 deposu muhafaza edilmişti.

Zelenskyj ve Xi’nin telefon görüşmesine rağmen: Kremlin savaş hedeflerini değiştirmek istemiyor

11.40: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından Rus hükumeti, kendi savaşına bağlı kalacağını vurguladı. Kremlin’e göre, Rusya sözde “özel askeri operasyon”a ulaşmalı. Yine de, Ukrayna ihtilafının sonunu yaklaştırabilecek tüm bakış zevkiyle karşılıyoruz. Xi ve Zelenskyy, Rusya’nın komşu ülkesine yönelik saldırısından bu yana ilk kez Çarşamba günü görüştü. Çin, çatışmada resmi olarak saklama ama Rusya ile yakın işbirliği içinde çalışıyor.

Resnikov saldırıda çok yüksek beklentilere karşı uyardı

11:16: Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Resnikov, bahar tatili için evindende ve evinde çok yüksek beklentilere karşı uyarıda bulundu. 56 yaşındaki oyuncu Perşembe günü RBK-Ukrajina haber ajansına verdiği röportajda “Kesinlikle şişirilmişler, herkes bir sonraki galibiyeti istiyor” dedi. Reznikov, başlangıçta yalnızca bulunduğu yerden bir şekilde hayatta kalmasının umulması gerektiğini. Bakan, “Ancak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri başarı gösterdiğinde herkes zafere inanmaya başladı” dedi. Bu nedenle başarı beklentileri ve beklentileri normaldir.

Stoltenberg: Ukrayna operasyonları hazır

10.55: Batı, Rusya’ya karşı savunma savaşı için Ukrayna’ya 230 tank ve 1.550’den fazla zırhlı araç teslim etti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Perşembe günü Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel ile Brüksel’de yaptığı görüşmede, bunun, askeri yardımın koordinasyonu için uluslararası temas grubu tarafından yakın zamanda Ukrayna’ya vaat ed ilen savaş araçlarının yüzde 98’inden fazlasına karşılık Geldiğini söyledi.

Norveçli, “Bu, Ukrayna’yı işgal eden toprakları geri almak için güçlü bir şekilde çalıştırıyor” diye ekledi. Dokuzdan Ukrayna zırhlı tugayı şu fazla anda öğretti ve donatıldı. Sizin biri birkaç bin Ukraynalı askerden oluşuyor.

Rus güçlerinin yetenekleriyle ilgili olarak Stoltenberg, nitelik eksikliğini güzellikle telafi etmeye çalıştıkları için asla küçümsenmemesi gerektiğini söyledi. “Rusya’nın daha fazla kişisel seferberleşmeye devam ettiğini görüyoruz” dedi. Ukrayna’nın Bakhmut Şehri için verilen mücadele, Rusya’nın çok sayıda ölü ve yaralıyı kabul etmeye hazır olduğunu da gösterdi.

Londra: Ruslar nükleer santral için savaş hazırlığı

9.10: İngiliz istihbarat uzmanlarına göre, Ukrayna’daki Rus işgal güçleri Zaporijya nükleer santrali için savaşmaya hazırlanıyor. Savunma Bakanlığı’nın Perşembe günü Londra’daki günlük istihbarat güncellemesine göre, uydu görüntüsü reaktörlerinin çatılarında bazen kum torbalarıyla savunma pozisyonları oluşturulduğunu gösteriyor.

Zaporizhia nükleer santrali: Rusya, santral için savaş hazırlıklı. (Kaynak: IMAGO/Sergei Malgavko)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir