Microsoft’un Windows temizleme ve optimizasyon uygulamasına karşı dikkatli olmanız gerekir mi?

Microsoft tarafından başlatılan Windows temizleme ve optimizasyon uygulamasının şüpheli uygulamaları olduğu görülüyor. Sorunlu derin temizleme modülünün yanı sıra Microsoft’un uygulaması.

Birkaç gün önce Microsoft, Windows 10 ve Windows 11 için bir temizleme ve optimizasyon aracı olan PC Manager’ı resmi olarak başlattı. Ücretsiz olan ancak yalnızca İngilizce olarak sunulan uygulama, tüm kullanıcılar tarafından indirilemedi. Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi olarak mevcut olan Microsoft, bilmediğimiz bir nedenden dolayı onu enlemlerimizde seyrek olarak konuşlandırmış gibi görünüyor. Ancak, soruna geçici bir çözüm bulmak ve onu gecikmeden bilgisayarınıza yüklemek oldukça basittir.

Kağıt üzerinde PC Manager, CCleaner’a gerçek bir alternatif olarak sunuluyor. Program, daha kolay kullanmanıza olanak sağlamak için Windows’ta yerel olarak bulunan belirli özellikleri bir araya getirir. Entegre modüller bakım işlemlerinin yalnızca birkaç tıklamayla gerçekleştirilmesine olanak tanır. Uygulama böylece RAM’i boşaltmak, disk alanını boşaltmak için gereksiz dosyaları silmek ve hatta Windows başlatıldığında otomatik olarak başlatılan uygulamaları yönetmek için kullanılabilir. Ancak tüm bu iyi niyetlerin arkasında, PC Yöneticisi bilgisayarınıza yarardan çok zarar veriyor olabilir.

Sorunlu derin temizlik

PC Manager’ın temel özelliklerinden biri olan Derin Temizleme (veya Fransızca’da Derin Temizleme), Windows’un düzgün çalışması için gereksiz olduğu düşünülen öğeleri kaldırmanıza olanak sağlamak üzere araması gerekir. Bu nedenle esas olarak bilgisayarınızın depolama alanında yer açar. Maalesef bu modül Derin Temizleme yarardan çok zarar verebilir. Çünkü modül, temizlediği öğeler arasında Windows Prefetch dizininin içeriğini silmeye çalışır. Bu, Windows XP altında tanıtılan ve bir uygulamayı başlattığınızda belirli verilerin önbelleğe alınmasından sorumlu olan bir sistem bileşenidir.

Bir programı yeniden açmaya çalıştığınızda Windows, uygulamaya daha hızlı erişmek için bu dizindeki kaynakları arayacaktır. Anlayacağınız gibi, bu dizinin içeriğini silerek Windows normal uygulamalarınızı açarken zorluk yaşayabilir. İşletim sistemi önbelleğe alınmış öğeleri yenilemek zorunda kaldığından, normal uygulamalarınızın açılması daha uzun sürecektir. Bu nedenle, Windows performansını optimize etmesi gereken bir yardımcı programı kullanırken aranabilecek şeyin tam tersi. Ve PC Yöneticisinin tek sorunlu unsuru bu olmayacaktır.

Araç kutusunda şüpheli bağlantılar mı var?

Bilgiyi aktaran Neowin, PC yöneticisinin bağlı kuruluş bağlantılarını Araç Kutusu modülüne entegre ederek izleme parametrelerini entegre ettiğini bildiriyor. Bu bağlantılar öncelikli olarak Çin uygulama web sitelerine atıfta bulunuyor ve dolayısıyla Microsoft’un veya ilgili yayıncıların komisyon alacağını öne sürüyor. Birincisi, Microsoft’a bağlı Çinli bir şirket tarafından yayınlanan PowerPoint slayt gösterileri oluşturmaya yönelik bir araca işaret ederken, ikincisi, Çinli bir yayıncı tarafından geliştirilen bir PDF dosya düzenleyicisine atıfta bulunuyor.

Microsoft PC Yöneticisi Derin Temizlik Araç Kutusu3
© Haberler

Yapılan kontrollerde, Fransa’da indirilebilen PC Manager sürümünün bu sorundan etkilendiği görülmemektedir. Her iki iş makinemizde de özel bağlantılar bölümünde MSN portalına yalnızca bir bağlantı görüntülenmektedir.

🔴 01net’ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp’tan takip edin.

Opera One - Yapay zeka destekli web tarayıcısı
Opera One – Yapay zeka destekli web tarayıcısı

Yazan: Opera

Kaynak :

Neowin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir