Hukuki bir mücadele nasıl yeni Home Trainer referansını doğurdu?

Kasabada yeni bir şerif var. Evden çıkmadan bisikletle onlarca kilometre yol gitmenizi sağlayan bu aksesuarların, Home Trainers’ın kalabalık galaksisinde referans modeli artık Zwift One Hub değil. Eylül 2022’de piyasaya sürülen, aynı adı taşıyan platformdaki ev antrenörü sansasyon yaratıyor. Hem etkiliydi hem de rekabetin yarı fiyatınaydı. İki yıl ve bir versiyondan sonra artık satışta değil. Nedeni ? Zwift, yolu ana rakibi Wahoo’ya bırakmak için kalıcı olarak piyasadan çekiliyor.

Aynı zamanda, ikincisi “yeni” giriş seviyesi ev antrenörü Wahoo KICKR Core Zwift One’ı piyasaya sürdü. Başka bir deyişle: giriş seviyesi aksesuarının yeniden işlenmiş bir versiyonu, ancak Home Trainers imzalı Zwift’in son zamanlardaki başarısını sağlayan iki unsurla donatılmış, bu da 8 ila 12 hıza sahip herhangi bir bisikleti endişelenmeden kurmanıza olanak tanıyan CoG’dir. kasetin boyutu ve vites ekleyen Cick sanal olarak değişir.

Zwift ev antrenörü

Rififi’den Watopia’ya

İki zorlu oyuncu arasındaki şiddetli rekabetten, kullanıcıya her iki dünyanın da en iyisini sunan yakın bir işbirliğine nasıl geçtik? Bir dava, uzun müzakereler ve (büyük olasılıkla) güzel bir çekle. Bu yeni Wahoo KICKR Core Zwift One’ın gelişini anlamak için aslında iki yıl geriye gitmemiz gerekiyor.

O dönemde fitness platformunun hegemonyasını kuran Zwift, bu işe girişip kendi donanım çözümünü başlatmaya karar verdi. Bu güven artışı, özellikle Zwift’in Ev Eğitmeni üretimi için aynı Çinli tedarikçi olan JetBlack şirketine güvenmeye karar vermesi nedeniyle, pazardaki ana oyunculardan biri olan Wahoo tarafından hoş karşılanmadı. Kesinlikle rakip, ama hepsinden önemlisi önemli ölçüde daha ucuz.

Ardından gelen hukuk mücadelesi ilk sonucuna 2023 sonbaharında ulaşacak. İki taraf ilk anlaşmaya vardı. Zwift, klasik modeli Zwift Hub’dan vazgeçerek Home Trainer’ın yalnızca CoG ve Click ile donatılmış yeni sürümü olan Hub One’ı elinde tutuyor. Buna karşılık Wahoo, KICKR Core’un fiyatını kalıcı olarak 599 Euro’ya düşürüyor ve şimdi onu bir yıllık Zwift aboneliğiyle sunuyor (149,99 Euro tasarruf). O dönemde bu ilk anlaşma her iki tarafça da memnuniyetle karşılandı. Wahoo Fitness’ın kurucusu Chip Hawkins, “Zwift ile salon bisikletinde en geniş özellik seçeneklerini sunmaktan ve böylece her birimizin en iyi sporcuyu yetiştirmesine yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Ev Eğitmeni Wahoo
© Ev Eğitmeni Wahoo

Sadece bir tane kalabilir

Dolayısıyla bu 7 Şubat, iki marka arasındaki uzlaşma sürecinde yeni bir aşamaya denk geliyor. Zwift tek ürününü katalogdan çıkarıyor ancak aksesuarlarını en popüler Wahoo Home Trainer ile uyumlu hale getiriyor. Buna karşılık daha erişilebilir ve kullanımı daha kolay hale gelir. Üstelik, bizimle görüştüğümüzde bir Wahoo yöneticisi, CoG ve Click on the KICKR Core’un uyarlanmasının kolay bir iş olmadığını ve çok sayıda donanım ve yazılım ayarlaması gerektirdiğini bize doğruladı.

Zwift Play
Zwift Play

Ayrıca, halihazırda satılmış olanlar da dahil olmak üzere tüm KICKR Core Home Trainer’lar, başka bir Zwift aksesuarı olan Play’den, platformda daha iyi gezinmenize veya manevra yapmanıza olanak tanıyan küçük sanal denetleyiciden yararlanabilecek. Bu hala 99 euroya satılıyor.

Zwift’in Home Trainer pazarına girişinden iki yıl sonra başladığımız yere geri döndük. Tamamen değil, çünkü yüzleşme şüphesiz her iki tarafa da mal olacaksa, bu yakınlaşma kullanıcılara pekala fayda sağlayabilir. Zwift, platformunu geliştirmeye devam ederek en iyi yaptığı işe yeniden odaklanacak. Wahoo, rakiplerinin uyguladığı yeniliklerden yararlanarak Home Trainer pazarında başarılı olabilecek. Ayrıca diğer Wahoo ürünlerinin de yakında CoG ve Click ile donatılmış versiyonlardan faydalanması muhtemeldir.

🔴 01net’ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp’tan takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir