Gemini Google Asistan’ı öldürdü ancak henüz Fransa’da değil

Android akıllı telefonlarda artık Google Asistan’ın yerini Bard’ın yeni adı Gemini alabilecek. Avrupa’da uygulamaya geçmesi zaman alacak bir yenilik.

Gerçek Google geleneğine uygun olarak Google ürünleri ortadan kalkacak. Yakında kullanımdan kaldırılacak olan Google Asistan’la başlıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nde sohbet robotunun yerini, Aralık 2023’te sunulan üretken yapay zeka modelinden alan Gemini adlı yeni bir uygulama aldı.

Bu arada Gemini, Google’ın ChatGPT’ye yanıt olarak başlattığı üretken yapay zekadan adını alan Bard’ın da yeni adıdır. Benzer şekilde, Workspace ürünlerinde (Dokümanlar, E-Tablolar vb.) bulunan Duet AI özellikleri de Gemini olarak yeniden adlandırılmıştır.

Hoş bir rasyonalizasyon

Ürünlerini yok etme eğiliminde olan Google ile dalga geçmek kolay olsa bile Mountain View devinin yapay zeka stratejisini rasyonelleştirmeye gerçekten ihtiyacı olduğu kabul edilmelidir. Gerçekten de, farklı hizmetler tarafından kullanılan AI modelleri her zaman aynı olmasına rağmen, birden fazla isim, Google’ın her yöne gittiği izlenimini vererek verimsiz görünüyordu: Gemini Nano, Pro ve Ultra.

Her iki durumda da İkizler burcuna dönüşüm sürüyor. Ve en önemli unsur, yakın zamanda Play Store’a yeni bir Gemini uygulamasının gelmesidir. Kurulduktan sonra Google Asistan’ın yerini alır. Etkinleştirmek için meşhur “Hey Google” diyerek veya ekranın alt kısmına basarak aynı işlemi uygulamanız yeterli. Bu aynı zamanda geleneksel Google Asistan’ın da erken kullanımdan kaldırılması anlamına geliyor çünkü şu an için erişilebilir durumda.

Avrupa geride kalıyor

Belki de henüz bunu kontrol etmek için akıllı telefonunuza atlamayın: aslında, belirtildiği gibi SınırYakın zamanda başvurunun alınacağı bölgelerde ise Avrupa’dan henüz bahsedilmiyor. Bunu bir APK aracılığıyla kendimiz yüklemeye çalıştık ve Pixel 8 Pro’da şunları bulduk:

Gemini uygulaması henüz Fransa’da mevcut değildir © Haberler

Hala Google’ın chatbot’uyla oynamak istiyorsanız bu tamamen mümkün aracılığıyla herhangi bir tarayıcıdaki web sayfası. URL’nin değiştiğini de unutmayın: “https://bard.google.com” yerine “https://gemini.google.com/app” olarak değişti; bu, Bard markasının kesinlikle gününü geçirdiğinin bir işareti.

🔴 01net’ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp’tan takip edin.

Opera One - Yapay zeka destekli web tarayıcısı
Opera One – Yapay zeka destekli web tarayıcısı

Yazan: Opera

Kaynak :

Sınır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir