Fortnite iOS’a geri dönecek (Avrupa’da)

Apple’ın App Store’a ilişkin duyurularının kapsamını ve Avrupa Birliği’ndeki gelecekteki gelişmelerini anlamak hâlâ zor. Hükümleri 7 Mart’ta yürürlüğe girecek olan dijital pazarlar mevzuatı (DMA) uyarınca üreticinin, iPhone için alternatif uygulama mağazalarına izin vermesi gerekiyor.

App Store’da Devrim’i okuyun: Apple alternatif mağazalara izin veriyor (ve bu her şeyi değiştiriyor)

Bu, isteyen yayıncıların, kullanıcıların web sitelerinden indirebilecekleri bir uygulama biçiminde kendi mağazalarını iPhone üzerinde dağıtabilecekleri anlamına geliyor. Apple, bunun da dahil olduğu birçok önlemi uygulamaya koydu: Yalnızca bir milyon dolarlık kredi limiti olan geliştiriciler, mağazalarını sunma yetkisine sahip olacak.

Sonuç olarak, kendi App Store’larına sahip olabilecek olanlar en büyük yayıncılardır. Buna, Epic Games Store’un 2024 yılında Avrupa Birliği’ne iPhone’a geleceğini duyuran Epic Games de dahildir… ve dolayısıyla Fortnite. Battle Royale, Epic’in kendi ödeme sistemini zorla entegre etmeye çalışmasının ardından 2020 yazından bu yana artık Apple Store’da dağıtılmıyor.

Dava Amerikan mahkemelerine kadar gitti, hatta davaya karışmama kararı veren ABD Yüksek Mahkemesi’ne kadar gitti.

Okuyun Yüksek Mahkeme Epic Games’e karşı Apple davasını sonlandırdı, kim kazandı?

Ancak Epic için her şey güllük gülistanlık değil. Bir yandan iOS ekosisteminin açılması yalnızca AB’yi ilgilendiriyor ve Apple, DMA’nın yayılmasını önlemek için elinden geleni yapacak. Ve Epic’in patronu Tim Sweeney, Apple’ın uyumluluk planından memnun değil.

O üzülüyor geliştiricilerin App Store’a özel dağıtım ile mağazanın tüm koşullarını kabul etme arasında seçim yapmak zorunda kaldıklarını, ” DMA’ya göre yasa dışı olacak ”veya kabul et” indirmelerde yeni gereksiz ücretler ve ödemelerde yeni Apple vergileriyle dolu, aynı zamanda yasa dışı olan yeni bir rekabet karşıtı sistem [qu’Apple] tedavi etme “.

Stüdyo yöneticisi, App Store’da ve alternatif mağazalarda dağıtılan tüm uygulamalar için geçerli olacak yeni Core Technology ücretlerini tartışıyor. Yıllık indirme sayısı bir milyonu aşan uygulama geliştiricileri, uygulamanın her ilk kurulumu için 0,50 € ödemek zorunda kalacak. Epic gibi kaçınılmaz olarak bu eşiği aşacak bir yayıncı için bu çok büyük bir risk anlamına geliyor!

Ancak Avrupa Komisyonu’nun hâlâ Apple’ın şartları konusunda söz hakkı var ve bu ücretler büyük ihtimalle tartışma konusu olacak.

🔴 01net’ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp’tan takip edin.

Opera One – Yapay zeka destekli web tarayıcısı

Yazan: Opera

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir