Eski verem aşısı sağlık çalışanlarını korumuyor… – BEV

/peterschreiber.media, stock.adobe.com

Melbourne – 100 yılı aşkın bir süre önce ortaya çıkan tüberküloz aşısı BCG (Bacille Calmette-Guérin) ile aşılama, SARS-CoV-2’ye karşı aşıyı yanıtını elde etmeyi, ancak genel olarak seyri üzerinde olumlu bir etki bulundu. Bu soruyla ilgili bugüne kadarki en büyük randomize çalışma, ancak şu anda imlenenler gibi tespit edilemiyor. New England Tip Dergisi (NEJM 2023; DOI: 10.1056/NEJMoa2212616) yayınlanan sonuçları gösterir.

Salgının ilk yılında, SARS-CoV-2’ye karşı aşı bulunmazken, risk altındaki insanları korumanın başka yolları çaresizce arandı. Fikirlerden biri, genel zararlılık sistemlerini gözlemlemek için diğer insanlara yönelik saldırılara karşı aşılamaktı.

Spesifik olmayan bir tüketim, hastayı diğer koruyuculardan de koruyucudur. Hipotez, Danimarkalı antropologlar Peter Aaby ve Christine Benn’in gözlemlerine kadar uzanıyor. 1980’lerde batı afrika’da kızamığa karşı karşıya kalmış uluslar, Kızamık Salgının Olmadığı yıllarda bile daha düşük ölüm riski

Aşıların çocukları üzerindeki bu “hedef dışı” etkisine dair artık hem epidemiyoloji hem de klinik çalışmalardan elde edilen bir dizi kanıt bulunmaktadır. British Medical Journal’daki sistemler bir incelemeye velet (BMJ 2016; DOI: 10.1136/bmj.i5170). çici olarak görüldüğü söyleniyor).

Bu nedenle pandeminin tutulması bir dizi klinik çalışması yapıldı. Açık ara en fazla görüntünün olduğu proje, “COVID-19’un Sağlık Çalışanları Üzerindeki Etkisini Azaltmak İçin BCG Aşısı” veya BRACE çalışması oldu.

Avustralya, Brezilya, Hollanda, İspanya ve Birleşik Krallık’taki 36 merkezdeki sağlık uzmanları, Mart 2020’den bu yana tek bir intradermal BCG-Danimarka ameliyatıu veya plasebo almak üzere randomize edildi. 6.828 kişilik bir nüfus sayısı planlandı. Ancak, ilk aşıların beklenenden daha fazla tanımanın kalması üzerine çalışma tanıma sonlandırıldı.

O zamana kadar 3.988 kişi aşılanmıştı. Birincil son nokta, aşılamadan sonraki ilk 6 ayda SARS-CoV-2 ile s salgın insidansı ve ciddi COVID-19 vakalarının sayısıydı. Değerlendirme, aşılama sırasında SARS-CoV-2 ile herhangi bir temas olmayan kişilerle sınırlıydı (BCG nesneleri 1.703 kişi ve plasebo nesneleri 1.683 kişi).

Melbourne Üniversitesi’nden Nigel Curtis’in gözlemlerindeki ekibe göre, plasebo personelini yönetenler %12,3’üne kıyasla BCG gruplarındaki yöneticilerin %14,7’leri COVID-19 geliştirildi. Ancak, yüzde 2,4 puanlık fark, -0,7 ila yüzde 5,5 puanlık %95 güven aralığı yoktu.

COVID-19’dan ciddi sonuçlara da %6,5’e karşı %7,6 ile daha sık ortaya çıkmasıydı. Burada da 1.1 puanlık (-1.2 ila 3.5 puan) fark önemli değildi. Şiddetli yan etkiler, BCG aşılamasından sonra daha sık meydana geldi (20’ye karşı 5 vaka).

Sonuçlar doğal olarak hayal birimleri. fotoğrafçı, geçen yıl Klinik ve Translasyonel İmmünoloji (2022; DOI: 10.1002/cti2.1387) hala laboratuvar pozitif verileri sunuyordu.

Plasebo aşısı değil, BCG aşısı, IL-6, TNF-alfa ve IL-10 dahil olmak üzere COVID-19’dan etkilenen ciddi hastalıklarla yayılmadığı bilinen sitokinlerin yayılmasını azalttı. Ek olarak, BCG aşılaması, hafıza koruma korumalarını destekleyerek daha uzun vadeli bir koruyucu etki elde etti.

Şimdi, aşılamanın olumsuz tepkisini artırdığı görülüyor. Bu, hafif hastalık oranlarındaki biraz artışı açıklayabilir. İmmün mesajlar hastayı ciddi bir seyirden korumuş olayı bu olumsuzluk kabul edilebilirdi.

Alt grup analizi, BCG aşılamasından yararlanma olasılığı en yüksek olan bireylere dair herhangi bir gösterge sağlamadı. Spesifik aşıların piyasaya sürülmesinden sonra daha fazla araştırma yapılması beklenmemektedir. © rme/Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir