blogda Ukrayna savaşı | Rusya “somut” duyuruyor. – BEV


Moskova “somut eylemleri” duyuruyor.

İtibarlar dpa, afp, Reuters, t-çevrimiçi

05/05/2023 – 15:09 tarihinde güncellendiOkuma Suresi: 38 Dakika

Kremlin’e saldırı mı? Videoların drone saldırısını gösterdiği söyleniyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)
Twitter logosuPinterest LogosuWhatsApp logosu

Savaşın çıkışından bu yana 435. gün: Ukrayna, Kiev semalarında kendi İHA’sını düşürdü. Bir Rus askeri nükleer silahların kullanılmasında bulunuyor. Tüm bilgiler blogda.

Bir bakış en önemli şeyler


Ukrayna: Rusya, Bakhmut’u 9 Mayıs’a kadar almak istiyor

14:05: Ukrayna’ya böre Rusya, doğuda ayların üzerinde mücadele edilen Bakhmut kentini 9 Mayıs’a kadar almak istiyor. Doğum Birliği’nin Nazi Almanya’sına karşı zaferi kutlayan geleneksel askeri geçit töreni bugün Moskova’da yapılacak. Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Maljar Ukrayna televizyonunda Bakhmut’u ele geçirmek için cephenin diğer sektörlerden şehre Wagner paralı askerlerinin gönderileceğini söyledi.

Pistorius, Ukrayna’ya destek sözü verdi: “Ne kadar sürerse sürsün”

13:56: Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD), Danimarkalı mevkidaşı Troels Lund Poulsen ile birlikte Ukrayna askerlerinin eğitimini ziyaret ederek kalıcı destek sözü verdi. Pistorius Cuma günü kuzey Saksonya-Anhalt’a yaptığı ziyarette, “Bunun arkasındayım ve en büyük inançla yaşayabiliriz: Ukrayna’yı mümkün olan her şeyle – ne kadar sürerse sürsün – destek alacağız” dedi. Portekizliler ve Almanlar orada Ukraynalı askerler Leopard 1 A5 ana muharebe tankları konusunda eğitiyor.

Silah kullanımını kullanmayı ve tamir etmeyi sahada öğrenirler. Pistorius, yüksek düzeyde motivasyona ve büyük bağlılığa vurgu yaptı. Eğitim, çok uluslu bir çerçevedeki desteğin ve ayrıca güçlü kuvvetler ile sanayi arasındaki işbirliğinin bir örneğidir.

urn:newsml:dpa.com:20090101:230504-99-562264
Federal Konsey Üyesi Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD, 1), Ukrayna’nın desteğini bir kez daha vulguladı. (Kayak: Kay Nietfeld)

Bakan, “Danimarka ve Hollanda ile birlikte Almanya, endüstri stoklarından yaklaşık 100 Leopard 1 A5’in onarımını finanse ediyor” dedi. Ordu uzmanlarına göre bu, önemli bir savaş gücü anlamı taşıyor. Bu, Rus saldırganlarına karşı Ukrayna’yı kullanılan birliğin bir başka işaretidir. Pistorius, “Gelecekte de öyle kalmalı ve öyle kalmalı.”

Drone olayının ardından: Rusya “somut eylemler” ilan ediyor.

12:52: Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova’daki Kremlin’de yaşanan drone olayının ardından “somut etkileri” açıkladı. Lavrov, Cuma günü Hindistan’ın güneyinde Goa’da düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü (SCO) zirvesinin gruplarının aralarında yaptığı konuşmada, “Kiev’deki teröristlerin ‘patronlarının’ bilgileri olmadan bun u yapamayacakları kesinlikle açık” dedi. haber ajansı TASS. Somut anlatımla karşılık verme” dedi.

Rusya, Kremlin yerleşkesine doğru uçan iki insansız hava aracının Çarşamba gecesine gideceğini görmüştü. Moskova, Kiev’i Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e saldırı girişiminde bulunarak yürütüyor ve karşı önlem alıyorla tehdit ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov saldırıdan ABD’yi sorumlu tuttu. Kiev ve Washington olayıyla herhangi bir ilgisi olduğunu yalanladılar.

Hindistan haber ajansı ANI’ye göre Lavrov, olayı Hintli meslektaşı Subrahmanyam Jaishankar ile ayrıntılı olarak görüşmedi. Geleneksel olarak Delhi’nin Moskova ile iyi ilişkileri vardır. Hindistan savaş konusunda tavır bir duruş sergiliyor ve diyalog çözümü için çağrıda bulunuyor.

Kremlin’e Saldırı: Uzman nükleer tırmanış tehdidini görüyor

12.30: Rusya, Ukrayna’yı Çarşamba gecesi Kremlin’e gözetleyici hava aracıyla saldırmakla kumanda ediyor. Videoların bir dronun düşürülmesinin kanıtlanması gerekiyor. Ukrayna iddialarını reddediyor ve uzmanlar da Rusya’nın iddialarından şüphe duyuyor.

Güvenlik uzmanı Joachim Krause t-online, “Füze Moskova’ya veya çevreye fırlatılmış olabilir ve yüksek patlayıcılı bir patlayıcı olmaması için neredeyse hiç hasara yol açmamış olabilir” dedi. “Rus hükumetinin ve medyasının tüm propaganda dersleri, muhtemelen Rusları Ukrayna’ya karşı mücadele etmeyi daha fazla fedakarlık gerektireceği gerçeğine hazırlamaya hizmet ediyor.”

Kiel Üniversitesi’nde çalışan Krause, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında nükleer silahların kullanılabileceği endişelerini paylaşmıyor. Rus değerlendirmesinin farklı bir hedefi var: “Rusya’nın kış saldırısı başarısız oldu ve Ukrayna saldırısının korkusu Kremlin’deki sıcaklıkları aşırı derecede nefret ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir