Bard, yeni işlevler ve akıllı telefon uygulamasıyla Gemini oluyor

Bir yıldan kısa bir süre sonra Google AI Bard ortadan kayboldu. Bunun yerine şirket Gemini ile atak yapmak istiyor; yakında kullanıcılar için başka değişiklikler de olacak.

Google Bard artık Gemini olarak adlandırılıyor ancak isimden çok daha fazlası değişiyor. Şirket bir basın bülteninde yapay zekanın (AI) arkasındaki yeni teknolojinin önemli ölçüde daha güçlü olduğunu duyurdu. Grup ayrıca hizmeti Gmail’den Google Dokümanlar’a kadar diğer ürün yelpazesine de entegre ediyor.

Çünkü Gemini yalnızca Bard’ın değil, aynı zamanda çalışma alanı ve bulut kullanıcıları için yapay zekanın önceki adı olan Assistant ve Duet’in de yerini alıyor. Google, tüm AI işini Gemini bayrağı altında topluyor. Bu 40’tan fazla dil konuşuyor ve Almanya’da da mevcut.

Buna karşılık, Apple ve Android akıllı telefonlar için aynı adı taşıyan uygulama şu anda en azından resmi olarak ABD ile sınırlıdır. Gemini’nin Alman kullanıcılar için mobil asistanın yerini tam olarak ne zaman alacağı bilinmiyor.

Gelişmiş yetenekler için Gemini Advanced

Temel Gemini modeli ücretsiz kalır. Ancak daha fazlasını isteyen kullanıcılar için Google yeni bir ücretli teklif sunuyor: Gemini Advanced. Bu modelin genişletilmiş yetenekler sunduğu ve “programlama, mantıksal düşünme, incelikli talimatları takip etme ve yaratıcı projeler üzerinde işbirliği yapma gibi son derece karmaşık görevlerde” daha da güçlü olduğu belirtiliyor.

Aylık 22 avroluk fiyatıyla Google, görünüşe göre OpenAI ve ChatGPT’nin rekabetine odaklanmış durumda. Gemini Advanced aboneleri, iyileştirilmiş yapay zekaya ek olarak Google Drive’da 2 TB bulut depolama alanının yanı sıra Takvim ve Meet uygulamalarındaki diğer işlevlere de sahip oluyor.

Google, kullanıcıları yeni tasarım konusunda “uyarıyor”

Ek olarak, yakında büyük bir görsel değişiklik olabilir. Birkaç gündür Google hesabı giriş sayfasında yeni ve daha “modern” bir tasarımın yakında kullanıma sunulacağına dair bir bildirim var.

Google ayrıca önümüzdeki haftalarda yapay zeka alanından başka haberler de duyurdu. Bunlar öncelikle Gemini ile çalışacak geliştiricilere yönelik olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir