Apple M3’ün yapay zekadaki rakibinin sorumluluğunu üstlendik, iyisi de kötüsü de var

Qualcomm yıllardır PC devrimine hazırlanıyor. Akıllı telefon dünyasına hakim olan Snapdragon yongalarıyla tanınan şirket, start-up Nuvia’nın satın alınmasından yararlanarak yıllardır PC’ye özel yeni bir CPU mimarisi üzerinde çalışıyor.

Qualcomm, Ekim 2023’teki Snapdragon Zirvesi sırasında nihayet bu yeni mimariyi kullanan ilk çip olan Snapdragon X Elite ile çalışmalarının meyvesini açıkladı. Sonunda Londra’daki bir gösteri sırasında yapay zeka ile ilgili bazı kullanımları hızlı bir şekilde deneyebildik.

“Cihaz üzerinde” olarak adlandırılan yapay zekanın büyük güçlü yönleri ve birçok zayıf yönü vardır

Qualcomm çipi üzerinde gerçekleştirilen ilk kıyaslamalara göre, Apple’ın M3’ü ile rekabet edebilecek düzeyde olsa bile rakiplerle aynı düzeyde olsa da, onun yapay zeka işleme yetenekleri hakkında henüz hiçbir şey bilmiyorduk. Qualcomm tarafından optimize edilmiş ve Windows 11 çalıştıran makinelerde iki kullanımı test edebildik. Lütfen bunların deneme bilgisayarları olduğunu unutmayın, dolayısıyla pazarlanabilir bir ürün değil, bir tanıtım bağlamındayız.

Snapdragon X Elite AI incelemesi © Haberler

PC’lerden, her ikisi de doğrudan cihaz üzerinde ve bulut kullanılmadan gerçekleştirilen iki alıştırma istendi:

  • Open AI’nin Whisper’ını kullanarak yazılı isteklere yanıt verin;
  • Meta’nın Llama 2’sinden görüntüler oluşturun.

İlk gözlem, PC’nin isteklere çok hızlı yanıt vermesi. Metin veya resim üreten yapay zekayı zaten kullandıysanız, çok hızlı olsalar da, isteklerimize yanıt vermek için genellikle önemli miktarda bekleme süresi gerektirirler. Bir görüntü oluşturmak için bazen saniye mertebesinde etkileyici bir işlem süresi gözlemledik.

Bununla birlikte, sonuçlar her zaman çok ikna edici değildi. Aslında buluta bağımlı olmayacak şekilde özelleştirilen kullanılan modeller, şu anda alıştığımız modellerden çok daha az güçlü ve yetenekli. Örneğin, bir akıllı telefon satın alma konusunda tavsiye istedik ve cevap tabiri caizse kısa ve öz oldu. Daha sonra ondan fikrini tartışmasını istedik ve sohbet robotu anlamadı ve aynı cevabı bize tekrarladı.

Aynı şekilde kendisinden Galaxy S24 hakkında bize bir yazı yazmasını istedik ve sürpriz bir şekilde Samsung’un son akıllı telefonunu dizüstü bilgisayarla karıştırdı.

Görüntü tarafında, chatbotun isteklerimizi anlamış gibi görünmesi açısından sonuçlar biraz daha ikna ediciydi. Bununla birlikte, görüntülerin kalitesi Dall-E ve diğer Midjourney’lerde alışık olduğumuzdan ışık yılı kadar uzakta.

Özet: ARM ve lisansları

Snapdragon’un kalbinde Qualcomm’un önündeki zorluk, sonunda dizüstü bilgisayar CPU’ları ve GPU’ları pazarını paylaşan Intel, AMD ve Nvidia ile rekabet edebilecek ARM tabanlı bilgisayarlar sunmaktır.

Snapdragon X Elite Deneme Ia Londra (10)
Snapdragon X Elite AI incelemesi © Haberler

Orijinallik, Snapdragon X Elite’in aşağı yukarı bir akıllı telefon çipi olan SoC’ye benzemesi ve bu nedenle yapay zeka işlemeye adanmış bir işlemci olan bir NPU’yu entegre etmesidir. Bu, Snapdragon 8 Gen 3’ünkinden bile daha güçlü olmasına rağmen Qualcomm’un akıllı telefonlardaki en yetenekli çipidir. Qualcomm’a göre Snapdragon

Doğrudan cihazda hesaplanan AI değeri

Bu neden önemli? Samsung’un bugüne kadarki en güçlü akıllı telefonu olan en yeni Galaxy S24 Ultra bile Galaxy AI özelliklerinden herhangi birini kullanırken biraz işlem süresi gerektirir. Bu kısmen çipin işlem süresinden ve aynı zamanda bulutun kullanımından da kaynaklanıyor. Güçlü bir NPU’nun vaadi bu nedenle hem zamandan tasarruf hem de Bulut’a giderek daha az güvenme anlamına gelir.

Snapdragon X Elite Deneme Ia Londra (5)
Snapdragon X Elite AI incelemesi © Haberler

Şimdilik müşteriyi kandırmak için Samsung, Google veya OpenAI gibi şirketler bulut tabanlı yapay zeka işlevleri için ücret talep etmiyor ancak bunların kullanıcı için ücretsiz olması, işletmelere hiçbir maliyeti olmayacağı anlamına gelmiyor. Tam tersi. Halk yapay zekayı kullanmaya alıştıkça bu maliyet de artıyor. “Verimli NPU’lar, bulut tabanlı yapay zekanın devasa bilgi işlem iş yükünü hafifletecek”Qualcomm Avrupa’nın kıdemli teknoloji direktörü George Tsirtsis açıklıyor. “Üretken yapay zekanın bulut tarafından her türlü kullanım için kullanılması herkesin belini kıracak”teknolojisinin ilgisini kanıtlamak için yalvarıyor.

Bu makale Qualcomm’un Londra’ya düzenlediği basın gezisinin bir parçası olarak yazılmıştır.

🔴 01net’ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp’tan takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir