1 çocuk – BEV


Rus Boru kategorisi: 1 çocuk yaşı

itibaren t-çevrimiçi, dpa, afp, Reuters

17.05.2023 – 02:32 tarihinde güncellendiOkuma içeriği: 20 gün.

Kiev Saldırısı: Görüntülerde şehrin üzerinde patlamalar ve yıldırımlar görülüyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)
Twitter logosuPinterest LogosuWhatsApp logosu

Savaşın çıkışından bu yana 447. gün: Ukrayna, NATO-Siber Merkezine gidiyor. Ukrayna’nın en yüksek yargıcı tutuklandı. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakış en önemli şeyler


ABD’li kaynak: Patriot sistemi Rus saldırısında hasar gördü

2.43: ABD’li nochkiller, Ukrayna’daki bir Patriot füze sistemi bir Rus saldırısında hasar verebileceğini söylüyor. İlk bilgilere göre yok edilmiş gibi. Reuters haber ajansı ABD departmanıyla tekrar görüştüğünde İngiliz haber ajansı Reuters tarafından doğrulandı. Rusya Savunma Bakanlığı daha önce Rusya’nın ABD’ye ait bir Patriot hava savunma sistemi Kinzhal füzesi ile bu saatlerde inha ediğini açıklamıştı.

Ukraynalı Macron, gerekçeyle editörün karşısına çıktı

22:31: Fransa Başbakanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Emmanuel Macron, seçim kampanyasını başarılı bir şekilde tamamlama planlarını açıkladılar. Macron, Reykjavík’i beslemeye hazır olmadığını söylediğini, Konsey’in Rusya’da büyüdüğünü ve Ukrayna’da konumlandırdığını söyledi. Zirveye 46 ila 30 yaşına kadar cihaz hazır ve artık ihtiyaç duyulmuyor. “Bütün devletleri buna davet ediyorum ve detaylandırmaya aktif olarak katkıda bulunmaya çağırıyorum.”

Rusya hipersonik füze fırlattığını yalanladı

21:59: Rusya, Ukrayna’nın modern Hipersonik füzelerini fırlattığını yalanladı. Savunma Bakanı Sergei Shoigu Salı günü Rus hat RIA Nowosti’ye, Rusya’nın Ukrayna’nın önceki ön plana çıktığını söylediği kadar çok hipersonik füze attığını söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Rusya’nın Kiev’e yenilenen hava saldırıları sırasında altı Rus Kinzhal tipi hipersonik füzenin yakalandığını söyledi. Reznikov Twitter’da şunları yazdı: “Ukrayna Hava Kuvvetleri için bir başka inanılmaz başarı”.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Avrupa Konseyi’nin bir zirve toplantısında bir video toplantısında, Pazartesi’den Salı’ya kadar gece Ukrayna topraklarına atılan Rus füzelerinin “yüzde 100’ünün” önlendiği söyledi.

Londra, savaş uçağı teslimatı için ‘koalisyon’ kuracak

21:43: İngiltere ve Hollanda’da Ukrayna, “Koordinasyon Topluluğu” içinde eğlenmeye çalıştı. Genç İngiliz Rishi Sunak ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, onu aradıklarında ondan alıntı yapmak için zaman ayırdılar. Ukrayna F-16 defalarca üretildi ve hak ettiği verimliliğe sahip. Planlanan savaş uçağı yerleşimi hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Scholz, Rus savaşı için bir kayıt istiyor

20:55: Reykjavik’teki bir Avrupa Konseyi zirvesinden önce, Şansölye Olaf Scholz (SPD) Ukrayna’daki savaş parçalarının uluslararası bir koruma istedi. “Rusya, yeniden başlamadan önce bir hafta bile Ukrayna’da oturmadı” dediler. Ama Ukrayna’nın yeniden inşası bir temel oluşturmalı.

Scholz’a göre kayıt, ortak değerlerle çalışmak için bir ön koşuldur. Güvenliği sağlamak için cihazı kullanmalısınız. Şansölye, “Bundan faydalanmak, bu Ukrayna’nın geleceği için son derece önemlidir” dedi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen de bir hasar kaydı lehinde konuştu: Toplantıdan önce “Rusya’yı sorumlu tutmak için ilk enemli bir adımdı” didi.

Afrika birçok insan için uygun değil

20:44: Güney Afrika’dan gelen bilgiye göre, altı Afrika devlet başkanı rusya ile Ukrayna arasında barışçıl bir çözüm bulmaya çalışmak yor. Cyril Ramaphosa, Güney Afrika vatandaşı Cape Town tarafından karşılanırken, son yıllarda Rus ve Ukrayna vatandaşlığı iade edildi. Kremlin’in Volodymyr Zelenskyy ile Vladimir Putin ve Ukrayna Devleti’ni kapattığı ve Kiev’deki Moskova hükümetinin “bir araya gelerek Afrika’nın başkent Kabil’i kapattığı” ifade edildi.

Onunla ilgilenirken Ramaphosa, Başkan Putin ve Zelenskyy telefondaydı. Güney Afrika, Zambiya, Senegal, Kongo Cumhuriyet, Uganda ve daha fazla ülke Türkiye’ye indi. Taahhütler için hazırlıklara başlama konusunda anlaşmışlardı. Yoğun görüşmeleri bekliyoruz” dedi. BM Genel Sekreterliği António Guterres ve Afrika Birliği (AU) eğitimlerini tamamlayarak Karşılandı’yı kurtardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir